Rómsky magazín

 

V spolupráci  so Združením Jekhetane – Spolu o.z., vydavateľom mesačníka Romano nevo ľil sme pre RTVS – Rómsky magazín pripravili tieto krátkometrážne dokumentárne filmy a publicistické príspevky:

 

1. Divé maky a Cigánsky Bašavel

V októbri 2017 sme divákom predstavili štipenijný program Divých makov a zaspomínali sme sa na leto a ich Cigánsky Bašavel. Nájdete v archíve RTVS tu. 
 
 

2 Jubilant Ján Berky Mrenica ml. - portrét

Ján Berky Mrenica mladší  je popredný huslista a skladateľ, ktorý úspešne pokračuje v diele svojho otca, legendárneho rómskeho husľového virtuóza Jána Berkyho Mrenicu staršieho. Dňa 21. októbra 2017 si prevzal v priestoroch bratislavského hradu ako jediný Róm spomedzi 16-tich osobností kultúry, umenia a vedy  prestížne ocenenie Identifikačný kód Slovenska. Táto cena zviditeľňuje tie osobnosti a hodnoty, ktoré prispievajú  k vývoju civilizácie a ľudskej identity v nej. Jánovi Berkymu k významnému oceneniu gratulujeme a v krátkom portréte Vám ho predstavíme. Natáčali sme na folklórnom festivale v Detve, na jazzovom festivale na Zelenej vode, na opernom koncerte v Nitre a v Bratislave. Film bol odpremiérovaný v relácii RTVS Rómsky magazín. Nájdete ho tu.

 

3 Janette Motlová - portrét

Koučka, mentorka, spisovateľka, blogerka, žena známa zo Silnej zostavy RTVS, zakladateľka neziskovky Eduma - Od emócií k poznaniu, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Autorka evitovky Cigánka - prvej pravdivej knižky o tom, aké to je byť na Slovensku Cigánom. To je Janette Maziniová Motlová. Film spracúva jej autobiografický príbeh. Príbeh Janette, ktorá v túžbe za kvalitnejším životom prekročila hranicu cigánskeho a gadžovského sveta. A to aj za cenu toho, že dnes riadne nepatrí vlastne nikam... Film hovorí o boji ženy, ktorá predsudky svojej minority aj predsudky majority cíti na vlastnej koži. Na tmavšej koži… Janette mohla skončiť ako jedna z mnohých Neviditeľných. Hoci jej mama bola dojičkou a otec pastierom, ona si tvrdohlavo vybojovala vzdelanie a kariéru a dnes pomáha mladým Rómom a ľuďom s hendikepom, či deťom z detských domovov nájsť miesto v spoločnosti. Cez jej pracovné aktivity, koučink, súkromie, zdravie, spomienky na detstvo a na jej vlastnú integráciu spoznávame svet mladých Rómov, ktorí veria, že keď raz majoritná a minoritná spoločnosť dozrejú, budú práve oni mostami, ktoré tieto dve skupiny spoločnosti prepoja. Dňa 26. apríla 2018 sme  v Rómskom magazíne Sam khere na Dvojke o 15:25 prinesli ukážku z  dlhometrážneho filmu Cigánka o charizmatickej Janette Motlovej. Pozrieť si ju môžete tu.

4 Bratia Danišovci - portrét

Ako zázračné deti podobné Mozartovi, nadchýňali svojou virtulozitou medzinárodné publikum už v čase, keď ešte nevedeli čítať a písať. Huslista a klavírista. Silný príbeh detských klavírnych  géniov na prahu dospelosti je časozberným  zamyslením o neľahkých životoch umelcov a o tom, kým sme a ako nás formuje umenie. Časozbery realizujeme od roku 2008 a životné osudy bratov chceme sledovať ďalej. Úryvok z časozberného portrétu skvelých muzikantov, virtuózov, klavíristu Norberta Daniša, huslistu Karola Daniša a ich otca Karola Daniša bol odvysielaný dňa 10.5.2018 o 15,30 na RTVS - Dvojka v rámci relácie Sam Khere - Rómsky magazín a pozrieť si ho môžete tu. Celý film, ktorý uzatvára desaťročie života bratov, si môžete pozrieť tu:

 

Ústav romologických štúdií FSVaZ UKF v Nitre

netradičný filmový portrét  jedinečného vedecko-vzdelávacieho univerzitného pracoviska a jeho osobností - vzácne myšlienky Jurina Rusnáková o ústave, chudobe, sociálnej práci a poradenstve v rómskych komunitách, Ivan Rac o rodovej rovnosti a o problematike násilia páchanom na ženách v segregovaných rómskych komunitách a Milan Samko o rómskom jazyku. Tento netradičný portrét si môžete pozrieť tu.

 

6 Daniel Bunda - portrét

 
Na Dvojke RTVS - Rómsky magazín 15.11.2018 išiel náš dokumentárny film o mladom Rómovi, ktorý reprezentoval Slovensko na pôde OSN.
Daniel je stredoškolák, štipendista Divých makov, aktívny dobrovoľník v oblasti zážitkového vzdelávania v neziskovej organizácii Od emocií k poznaniu - Eduma a v OSN vystupoval ako ambasádor mladých pre národné priority "Vzdelanie pre dôstojný život" a "Znižovanie chudoby a sociálna inklúzia". 
Pochádza z Východu Slovenska, prešiel si diskrimináciou, hľadaním vlastnej identity a vie, čo je inklúzia. 
Aktuálne študuje v angličtine na prestížnej medzinárodnej strednej škole LEAF Academy – škola pre budúcich lídrov v Bratislave a zdôrazňuje potrebu vzdelania.
Jazykový multitalent ( ovláda 7 jazykov, 5 aktívne, sám sa naučil japonsky ), počítačový špecialista. 
Pomáha rodinám z majority, ktoré si adoptovali rómske deti, ako dobrovoľný rómsky poradca.
Segregovať rómske deti podľa jeho slov nemá zmysel:
„Keď ich oddelíme, budú stále žiť vo svojom vlastnom svete, kultúre. Tým pádom ich nemôžete reálne zapojiť do spoločnosti. A my ich chceme zapojiť do spoločnosti. Rómov na Slovensku je veľa, áno, ale ak sa všetci zapoja do našej spoločnosti, budú pracovať, budú vzdelaní, naša spoločnosť bude vyzerať omnoho lepšie. Budeme mať Rómov lekárov, inžinierov, architektov a Slovensko môže prosperovať.“ Pozrite si Danielov portrét tu.
 
 
 
 

7 Vnímaví pre zraniteľných - rómske deti v nerómskych náhradných rodinách

Počet detí vychovávaných mimo svojich biologických rodín v posledných rokoch rastie a väčšinu z nich tvoria rómske deti. Žijú zväčša v náhradných nerómskych rodinách:  adoptívnych, alebo profesionálnych. Ako spolu so svojimi náhradnými rodičmi hľadajú a nachádzajú svoju rómsku identitu a ako im v tom pomáhajú mladí rómski lídri sa dozviete v  Rómskom magazíne tu.

 

8 Odhalenie pomníka Jánovi Berkymu Mrenicovi v Očovej

Husľový virtuóz Ján Berky Mrenica starší  sa narodil a zomrel  v podpolianskej obci Očová. Nedávno nebohému Majstrovi na hlavnom námestí v Očovej  jeho rodáci odhalili pamätník. Navrhol a vytvoril ho zvolenský umelecký kováč Ján Gubčo.

Ukážka z pripravovaného dlhometrážneho filmu Mrenica bola odvysielaná 29.11.2018 na RTVS Dvojka - Romsky magazín ako spomienka na 10. výročie úmrtia Majstra. V Rómskom magazíne tu. 

 

9. Krst knihy Aniny Botošovej Čarovné príbehy

Krst knihy Aniny Botošovej Čarovné príbehy cez našu optiku si môžet pozrieť v Rómskom magazíne RTVS od cca 17,30 minúty tu...
 
 

 

10. Klenovec

Dňa 4. apríla 2019 sme priniesli v Rómskom magazíne Sam khere na Dvojke reportáže z obce Klenovec v okrese Rimavská Sobota. Práve tu vznikol prvý rómsky folklórny súbor v Českoslovenku  Upre Roma. A navšívili sme aj tamojšiu špeciálnu školu. 
 

 

11. Rómske rozhlasové národnostné vysielanie

Kto pripravuje rómske rozhlasové národnostné vysielanie? Ako sa zmenilo v poslednom období? Aké aktivity a nové formáty pre nás pripravuje? Dozviete sa tu, v archíve RTVS...
 

12. Rómovia 30 rokov od Nežnej revolúcie

Vo štvrtok 30. mája RTVS odvysielala ďalšie vydanie rómskeho magazínu Sam khere. O čom bol? Občianske združenie eduRoma pod vedením Vlada Rafaela nás pozvalo do Bratislavy na diskusiu Rómovia 30 rokov po revolúcii. O tom, čo Nežná revolúcia znamenala pre rómske komunity, čo Rómom priniesol nasledujúci vývoj v spoločnosti, o súčasnom živote Rómov aj o výzvach nasledujúcich rokov diskutovali hostia Klára Orgovánová, René Lužica, Irena Biháriová a Tomáš Hruštič. Príspevok si môžete pozrieť v archíve RTVS.

 

13. Hranovnica

Ako žijú Rómovia v podtatranskej obci Hranovnica? S Dominikou Badžovou za mikrof'onom sme sa vydali hľadať odpovede priamo pod Tatry...
Výsledok si pozrite v  Rómskom magazíne.

 

14. Rómsky holokoust na bystrických divadelných doskách 

Do vysielania sme pripravili aj túto spomienku na rómsky holokaust cez optiku naštudovania divadelnej hry banskobystrických divadelníkov združených okolo Rómsky literárny klub ROLIK. Vznik predstavenia sme sledovali časozberne. Pozrite si v archíve RTVS.

15. Cesta von 

Skvelé omamy z Cesty von v RTVS - Sam Khere - Rómsky magazín z letného sústredenia v Poprade a nielen z neho... Je nám veľkou cťou Vás poznať, dámy... Pozrite si v archíve RTVS.

 

15. Rómsky vzdelávací fond - REF

 

reportáž o podpore a sieťovaní budúcich rómskych pedagogičiek na Šírave a o ich prínose pre inkluzívnejšiu spoločnosť na Slovensku

Dátum uverejnenia príspevku: 31. 10. 2019

Môžete si pozrieť na tomto linku   od 10-tej minúty.

 

16. Cigánsky oheň Banská Bystrica / medzinárodná konferencia VÚDPaP Dieťa v ohrození

 
 

Od leta minulého roka šéfuje Výskumnému ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave Rómka Janette Motlová. Ústav pod jej vedením zorganizoval konferenciu Dieťa v ohrození.  Hlavnými témami bola inklúzia a deti v náročnej životnej situácii. Ako sa konferencia týkala rómskych detí vám prezradíme v nasledujúcom príspevku.

Medzinárodný hudobný zážitok plný temperamentných rómskych rytmov, tancov a vášne zažili na prelome okt'obra a novembra 2019 diváci v Banskej Bystrici na podujatí Cigánsky oheň. Boli sme pritom s našou kamerou.

 

17. Dobrovoľní rómski poradcovia

 
...pomáhajú budovať rómsku identitu u rómskych detí vychovavaných v nerómskom prostredí. Mimo biologickej rodiny je vychovávaných cca 14-tisíc detí. Až 60% z nich sú rómske deti, ktoré žijú v náhradnej nerómskej  rodine, alebo v detskom domove s nerómskym personálom. V nerómskom prostredí sa stretávajú s nepochopením a potláčaním rómskej identity. Na druhej strane Nerómovia nevedia čeliť predsudkom, stereotypom a diskriminácii, ktorej sú tieto deti vystavené pre svoju etnicitu. Výsledkom je dieťa, ktoré prežíva krízu identity - vyzerá ako rómske, ale jeho pohľad na seba je ovplyvnený negatívnym väčšinovým postojom k Rómom. Zapiera svoj pôvod, nepovažuje sa za hodnotného člena spoločnosti a obviňuje Rómov za intoleranciu, ktorú prežíva.Do tejto situácie prichádza  projekt n.o. Od emócií k poznaniu – EDUMA. Dobrovoľní rómski poradcovia z rôznych regiónov Slovenska zvládli podobné prekážky a prijali svoje Rómstvo. Pomáhajú a odovzdávajú svoje skúsenosti  rómskym deťom žijúcim v nerómskom prostredí, učia ich nerómskych rodičov porozumieť kultúrnym a etnickým odlišnostiam detí a k nájdeniu ich identity. Pre deti sú mnohokrát jedinými Rómami, ktorých osobne poznajú. Sú pre nich vzorom a motiváciou...
 

 

18. Rómovia v  SNP a odboji očami mladej filmárky Very Lackovej